این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد گروه مهاجرتی دیاکو کاملا محفوظ می باشد

عنوان مقاله

عنوان مقاله
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/06/01 1 نظر

در این قسمت به بررسی مطالب زیر می پردازیم

شرایط تحصیل در آلمان

مدارک مورد نیاز

خدمات گروه مهاجرتی دیاکو در ویزا دانشجویی


تمام نکات لازم درباره ادامه تحصیل در آلمان

شاید شما هم تاکنون به دلایل مختلف تصمیم به مهاجرت گرفته باشید، البته ترک وطن و خانواده، تصمیم آسانی نیست ولی گاهی در مسیر پیشرفت خود نیاز داریم چنین تصمیمات دشواری بگیریم. هدف از مهاجرت می تواند تحصیل، کار یا موارد دیگر باشد، هرچند راحت ترین و متداول ترین راه مهاجرت در حال حاضر، از راه تحصیل است. برخی برای تحصیل در یک کشور دیگر، پیش از دانشگاه و از دبیرستان شروع می کنند، در حالی که بیشتر افراد، تصمیم به ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی می گیرند و بنا به رزومه و پیشینه تحصیلی خود و البته مواردی مانند معدل یا مقالات بین المللی، از مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا حتی دکتری، اقدام به مهاجرت می کنند.

روش مهاجرت شما هرچه باشد، انتخاب مقصد از مهم ترین نکاتی است که باید در نظر گرفته شود، چرا که قرار است در آن مقصد برای مدتی معین، شاید حتی طولانی، زندگی کنیم. چه بسا تصمیم گرفتیم به صورت دائم در آن کشور زندگی کنیم. پس لازم است به دقت درباره کشوری که می خواهیم به آنجا مهاجرت کنیم، اطلاعات کسب کرد.

تحصیل در آلمان، به صورت رایگان امکان پذیر است که این کشور را به یک مقصد جذاب برای دانشجویان تبدیل کرده است.

در مطلب پیش رو به شکلی جامع و کامل، ادامه تحصیل در آلمان را بررسی خواهیم کرد و به نکاتی از جمله تحصیل رایگان و غیر رایگان در آلمان و شرایط هر یک، دانشگاه های مهم کشور آلمان، چگونگی گرفتن ویزای تحصیلی آلمان و دیگر موارد مهم و مفید از این دست، خواهیم پرداخت.

چرا کشور آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب کنیم؟

برای بررسی شرایط ادامه تحصیل در آلمان، بهتر است ابتدا کمی با شرایط اقتصادی کشور آلمان آشنا شویم. گفتنی است که بر اساس بررسی ها و مشاهدات، کشور آلمان همواره یکی از مناسب ترین گزینه ها جهت ادامه تحصیل و کار بوده است.

آلمان، قدرت اقتصادی اروپا

آلمان، یکی از بنیانگذاران اصلی اتحادیه اروپا، دارای قوی ترین اقتصاد در اتحادیه اروپا و یکی از قدرتمند ترین اقتصادهای دنیاست. این کشور دارای ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بسیار منظم است و یکی از معروف ترین مشخصه های آلمانی ها، همین داشتن نظم و انضباط سازمان یافته است. آلمان کشوری کاملا صنعتی است و بسیاری از شرکت های این کشور مانند مرسدس بنز، بی ام و، ولکس واگن و ...، از معروف ترین شرکت ها در عرصه جهانی اند.

نیاز به نیروی کار

داشتن جمعیتی با میانگین سنی بالا و نیاز به نیروی کار جوان، آلمان را به کشوری بسیار مهاجر پذیر بدل کرده است، در واقع مهاجر پذیر ترین کشور اروپایی همین کشور است. آلمان از تمامی قاره ها، مهاجر جذب می کند. همین نیاز مبرم به نیروی کار مهاجر موجب شده آلمان دارای یکی از پایین ترین نرخ های بیکاری در دنیا باشد.

https://eurolife.ir/wp-content/uploads/2019/03/Berlin-Gendarmenmarkt.jpg

در شهر برلین آلمانGendarmenmarkt

چرا ادامه تحصیل در آلمان؟

آلمان به عنوان یک قدرت اقتصادی برتر در اروپا و جهان و جهت افزایش نیروی جوان خود، همواره پذیرای دانشجویان خارجی است، که بهترین راه مهاجرت به این کشور، مهاجرت به منظور ادامه تحصیل در کشور آلمان می باشد.

 • اقامت موقت تحصیلی و اقامت دائم کاری

امتیاز مهم ادامه تحصیل در آلمان این است که به مدت یک سال و نیم، یعنی 18 ماه، پس از پایان تحصیل در آلمان، زمان خواهید داشت تا به دنبال کار مناسب مورد نظر خود بگردید و بدیهی است که پس از یافتن کار، می توانید برای اقامت دائم در آلمان تلاش کنید، چرا که با سابقه کار به مدت 3 سال در کشور آلمان، می توانید اقامت دائمی این کشور را برای خود کسب کنید. این بدین معناست که آلمان مسیر متفاوتی نسبت به سایر کشورهای اروپایی در پیش گرفته است و اقامت دانشجویان خارجی خود را پس از اتمام تحصیل باطل نمی کند بلکه شرایط کار را برای آن ها نیز فراهم می کند.

 • تحصیل رایگان در آلمان

از نکات مهم دیگر در رابطه با ادامه تحصیل در آلمان، که این کشور را به مقصدی محبوب و مهم بین دانشجویان خارجی تبدیل کرده است، امکان ادامه تحصیل رایگان است. هم چنین بورس های تحصیلی مناسبی که از سوی دانشگاه های آلمان به متقاضیان منتخب ارایه می شود، از دیگر موارد جذاب تحصیل در آلمان است.

 • گوناگونی رشته های دانشگاهی

برای ادامه تحصیل در آلمان، هیچ محدودیتی در انتخاب رشته های دانشگاهی ندارید و دانشگاه های این کشور امکان تحصیل رایگان و غیر رایگان در رشته های مختلف را فراهم کرده اند، از انواع رشته های فنی و مهندسی گرفته تا تمامی رشته های پزشکی و البته شاخه های هنر، موسیقی، ورزش و ....

 • ارایه درس ها به زبان انگلیسی

دلیل دیگر محبوبیت ادامه تحصیل در آلمان، البته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، ارایه دروس و واحدها به زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاه های آلمان می باشد.

 • مزایای ویزای تحصیلی آلمان

از جمله امتیازات ویزا تحصیلی آلمان، امکان مسافرت به تمامی کشورهای منطقه شنگن است .که در مورد ویزای تحصیلی کشور آلمان در ادامه همین مطلب صحبت خواهیم کرد.

 • جبران هزینه های تحصیل

شما اجازه کار کردن در کنار تحصیل را دارید که این خود منبع درآمدی برای شماست و می توانید هزینه های زندگی خود را به صورت کامل با کار دانشجویی تامین کنید.

یک دانشجو در آلمان می تواند 80 ساعت در ماه کار کند و پایه حقوق در آلمان به ازای هر ساعت حداقل 9.50 € می باشد. به طور میانگین درآمد ماهانه ی یک دانشجو در آلمان بین 800 تا 900 یورو می باشد. گروه مهاجرتی دیاکو  برای متقاضیان خود  در ابتدای ورود کار دانشجویی فراهم می کتد.

 

در مجموع و با در نظر گرفتن تمامی نکات، کشور آلمان از بهترین انتخاب ها برای مهاجرت است و تصمیم به ادامه تحصیل در آلمان، تصمیمی عاقلانه و مناسب است.علی الخصوص برای کسانی که قصد کار کردن در کنار تحصیل را دارند.

 

 چند نکته تکمیلی درباره ادامه تحصیل در آلمان

داشتن این اطلاعات تکمیلی درباره سیستم دانشگاهی کشور آلمان و شناختن بهترین شهرها برای ادامه تحصیل در آلمان، خالی از لطف نیست.

 

 • انواع دانشگاه ها و مراکز آموزشی در آلمان

اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان دارید، باید حتما به نوع دانشگاه توجه کنید، در واقع این که تا چه مقطعی قصد ادامه تحصیل دارید، در انتخاب نوع دانشگاه مهم است.

در آلمان دسته ای از دانشگاه ها هستند که تاکید بر پژوهش دارند و امکان تحصیل در مقطع دکتری و حتی گاهی فوق دکتری را مهیا می کنند (Universität). بدیهی است که عزیزانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری یا بالاتر را دارند، باید به سراغ این دانشگاه ها بروند.

این در حالی است که در بخشی دیگر از مراکز دانشگاهی، با نام دانشگاه های علمی و کاربردی (Fachhochschule)، تاکید بیشتری بر جنبه های کاربردی رشته هاست تا جنبه های پژوهشی و علمی. دانشگاه های علمی و کاربردی معمولا رشته های مدیریتی، بازرگانی، فنی و مهندسی، مالی و حسابداری را ارایه می دهند. این دسته از دانشگاه ها، مقطع دکتری ندارند، اما مدرک آنها برای یافتن شغل در آلمان، مناسب و کافی است.

هم چنین دسته ای دیگر از دانشگاه های آلمان، مربوط به رشته های شاخه هنر، موسیقی، فیلم سازی و بازیگری هستند.

 • سیستم تحصیل در آلمان

سیستم دانشگاهی در آلمان دارای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و نیز فوق دکتری (دکتری حرفه ای) می باشد. دوره کارشناسی، 3 تا 4 سال (6 تا 8 ترم)، دوره کارشناسی ارشد 1.5 تا 2 سال (3 تا 4 ترم) و دوره دکتری 3 تا 6 سال خواهد بود. دوره فوق دکتری به صورت تحقیقاتی و ارایه مقالات می باشد. در آلمان، از ماه سپتامبر تا ماه مارس، ترم زمستانی و سپس از ماه آوریل تا ماه آگوست، ترم تابستانی خواهد بود.

 

بهترین شهرها برای ادامه تحصیل در آلمان

حال که کشور آلمان را برای تحصیل انتخاب کرده اید، باید انتخاب کنید در کدام شهر آلمان قصد ادامه تحصیل دارید، در ادامه چند شهر مهم دانشگاهی آلمان را خدمت شما معرفی می کنیم:

برلین، پایتخت آلمان

برلین با بیش از 3.5 میلیون نفر جمعیت، بزرگترین شهر آلمان است که دارای بیشترین تعداد دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و مؤسسات پژوهشی است. از امتیازات شهر برلین، هزینه پایین زندگی در این شهر است که آن را مناسب حال دانشجویان مهاجر می کند.

هم چنین اگر به دنبال ادامه تحصیل در آلمان، در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، به زبان انگلیسی هستید، باید بدانید که برلین بهترین گزینه است، چون شهری بین المللی و با تعداد بالای افراد مهاجر است و بسیاری از دانشگاه‌های این شهر، درس هایشان را به انگلیسی ارایه می‌دهند.

از مهم ترین دانشگاه های برلین،Berlin  Freie Universitätاست که در سال 2019 میلادی توانسته در رتبه بندی برترین دانشگاه‌های جهان در رتبه 87 قرار بگیرد و در رشته‌های علوم اجتماعی و روان شناسی، علوم انسانی و شاخه های مختلف هنر فعالیت می کند.

https://eurolife.ir/wp-content/uploads/2019/03/Freie-Universität-Berlin.jpg

نمای ورودی دانشگاه Freie Universität در شهر برلین، پایتخت آلمان

 

 • مونیخ، دومین شهر مهم آلمان

بزرگترین شهر جنوب آلمان و دومین شهر مهم این کشور، شهر مونیخ در ایالت باواریا می باشد که در زمره صنعتی ترین شهرهای  اروپا و جهان است. این شهر دانشگاهی، از تمیز ترین شهرهای جهان نیز به حساب می آید. مونیخ دانشگاه هایی برجسته و بین المللی دارد، از جمله دانشگاه فنی مونیخ و دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان، که هر دو از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در آلمان به شمار می روند.

https://eurolife.ir/wp-content/uploads/2019/03/Technische-Universität-München.jpg

نمای ورودی دانشگاه فنی مونیخ در جنوب آلمان

 • فرانکفورت، پایتخت اقتصادی آلمان

فرانکفورت، از مهم ترین شهرهای آلمان و مرکز قلب اقتصادی آلمان است و بیشتر به خاطر مراکز مبادلاتی بورس آلمان موسوم به DAX معروف است. این شهر به ویژه برای علاقه مندان به ادامه تحصیل در آلمان در زمینه های مالی، اقتصادی و مدیریتی مناسب است.

در توصیف کیفیت زندگی در این شهر باید گفت که در سال 2018، فرانکفورت از لحاظ کیفیت زندگی دومین شهر بزرگ جهان انتخاب شده است. از مهم ترین دانشگاه های این شهر می توان دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته فرانکفورت، دانشگاه علوم کاربردی فرانکفورت و دانشگاه اقتصادی، حسابداری و مدیریتی فرانکفورت را نام برد.

https://eurolife.ir/wp-content/uploads/2019/03/Universität-Freiburg-4.jpg
نمایی از دانشگاه فرانکفورت در غرب آلمان

 • دیگر شهرهای آلمان

حال که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید، بد نیست با قدیمی ترین دانشگاه آلمان نیز آشنا شوید. دانشگاه هایدلبرگ در شهر هایدلبرگ در جنوب غربی آلمان است. این دانشگاه قرن چهاردهم میلادی، قدیمی ترین دانشگاه کشور آلمان است که با داشتن بیش از 26000 دانشجو در رشته های مختلف، از مهم ترین و معروف ترین دانشگاه های آلمان نیز به شمار می رود. این دانشگاه جزء میراث فرهنگی کشور آلمان می باشد.

دانشگاه Ruprecht - هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ در جنوب غربی آلمان

نکاتی درباره دریافت ویزای تحصیلی آلمان

اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید، باید ابتدا درخواست ویزای تحصیلی آلمان بدهید. برای دانشجویان ایرانی مانند همه دانشجویانی که ملیت آنها خارج از کشورهای اتحادیه اروپاست، گرفتن ویزای تحصیلی و دانشجویی آلمان، از راه سفارتخانه‌ها و کنسول گری آلمان می باشد.

 • دقت کنید که دریافت وقت سفارت آلمان در تهران، برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان، حدود 12 تا 14 ماه زمان خواهد برد، طولانی بودن این روند به دلیل تعداد بالای متقاضیان است. البته در صورت داشتن اقامت در کشوری دیگر، می توانید از سفارت آلمان در آن کشور اقدام کنید و این یکی از خدماتی است که توسط گروه مهاجرتی دیاکو با عنوان کشور ثالث ارایه می شود. لازم به ذکر است که ویزای توریستی آلمان را نمی توان به ویزای تحصیلی تغییر داد و باید مستقیما برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کرد.
 • برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان، ابتدا باید از سفارت آلمان، وقت مصاحبه برای درخواست ویزای تحصیلی گرفت، که این کار صرفا به صورت رزرو اینترنتی بوده و از راه سایت اینترنتی سفارت آلمان انجام می شود.
وقت مصاحبه سفارت آلمان انواع مختلفی دارد:
 1. وقت مصاحبه فوری که مخصوص دانشجویان دکتری، فوق دکتری، فرصت مطالعاتی و کارشناسی ارشد می باشد. برای وقت مصاحبه فوری دانشجویان باید مدرک زبان  IELTS با نمره کافی برای دانشگاه های با پذیرش زبان انگلیسی، و مدرک زبان C1 با نمره کافی برای دانشگاه های آلمانی زبان، را داشته باشند.
 2. وقت مصاحبه پذیرش های کارشناسی ارشد و کارشناسی مشروط که گرفتن این وقت مصاحبه حدود 10 الی 12  ماه زمان خواهد برد.
 3. وقت مصاحبه کارشناسی با مدرک زبان و کالج که این مورد حدود 12 ماه زمان خواهد برد.

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان

در این جا مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان را برای شما معرفی می کنیم، متقاضیان ادامه تحصیل در آلمان، توجه داشته باشند که همه این مدارک می بایست به وسیله مترجم رسمی دادگستری به زبان آلمانی ترجمه شده و هم چنین به تأیید وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه ایران برسد.

 • گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه (و دو کپی از آن) و عکس رنگی گذرنامه ای
 • مدرک نشان دهنده پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه در آلمان
 • پر کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • انگیزه‌نامه  (SOP)
 • مدارک سابقه شغلی (در صورت وجود)
 • زندگی نامه
 • گواهی پایان دوره سه ساله دبیرستان با ترجمه آن
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی با ترجمه آن
 • گواهی پایان دوره کارشناسی با ترجمه آن (برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد هستند)
 • گواهی پایان دوره کارشناسی ارشد با ترجمه آن (برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری)
 • بیمه مسافرتی حوزه شنگن با اعتبار حداقل 3 ماهه
 • هزینه صدور ویزای تحصیلی آلمان (75 یورو)
 • گواهی پشتیبانی مالی در سال نخست اقامت (تمکن مالی) به ارزش 10230یورو به عنوان ضمانت مالی که این مبلغ را باید در حساب خود در ایران داشته باشید. (به جای گواهی پشتیبانی مالی، ضمانت مالی ویزای تحصیلی آلمان، می تواند توسط یکی از بستگان در آلمان نیز ارائه گردد.)

ویزای تحصیلی آلمان، اعتباری 3 ماهه دارد که پس از ورود به آلمان باید نسبت به تمدید آن به مدت 1 تا 2 سال اقدام کرد. این کار با مراجعه به اداره امور اتباع خارجی امکان پذیر است.

انجام مصاحبه در سفارت آلمان

این مصاحبه حدوداُ 10 تا 20 دقیقه زمان خواهد برد، در آنجا شما به صورت مستقیم با افیسر سفارت آلمان گفتگو خواهید کرد. بیشتر این زمان صرف تحویل مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان می‌شود. هم چنین شما حدود 10 دقیقه به معرفی خود پرداخته و دلایل و انگیزه های خود از ادامه تحصیل در آلمان، را عنوان می کنید.

اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را دارید، مصاحبه شما به زبان انگلیسی انجام می‌شود و اگر می خواهید در دانشگاه های آلمانی زبان تحصیل کنید، مصاحبه تان به زبان آلمانی می باشد.

در روز مصاحبه کامل بودن مدارک، اعتبار زمانی کافی مدارک، ترجمه درست و مناسب آنها و حتی ترتیب چیدن مدارک، باید مورد توجه قرار گیرد.

 

خدمات گروه مهاجرتی برای متفاضیان ویزا دانشجویی آلمان

اخذ وقت سفارت آلمان در تهران
اخذ پذیرش فقط از دانشگاه های رایگان و دولتی آلمان
✅  تضمین 100 درصدی در اخذ پذیرش فقط از دانشگاه های دولتی و رایگان در قرارداد
رزرو خوابگاه دانشجویی در آلمان
نگارش تخصصی و ترجمه انگیزه نامه و زندگی نامه توسط جناب آقای دیاکو مرادخانی
ثبت نام در کلاس زبان آلمانی در کشور آلمان
کلاس آمادگی روز سفارت ، جهت ورود متقاضی به سفارت آلمان
حمایت کامل شرکت در ابتدای ورود شما به آلمان
ارائه پلن زمان بندی تخصصی جهت پیشبرد کارها
پیدا کردن کار دانشجویی هنگام ورود به آلمان
( تضمین در آمد ماهانه بین 700 الی 1000 یورو با کار دانشجویی  )
برخورداری از حمایت وکلای گروه مهاجرتی دیاکو پس از ورود به آلمان
 

عقد قرارداد با ما

امکان عقد قراردادها به صورت حضوری و غیرحضوری وجود دارد. قراردادهای حضوری در دفتر ایران  منعقد می گردد. قراردادهای غیرحضوری از طریق ایمیل رسمی شرکت قابل انعقاد است .

موسسه موظف می گردد در صورت کوتاهی در انجام هر کدام از خدمات قید شده مبلغ قرارداد را کامل عودت دهد.

موسسه در صورتی که موفق به اخذ پدیرش تحصیلی فرد متقاضی نشود، می بایستی کل مبلغ قرارداد را عودت دهد.

مشاوره تلفنی

جهت مشاوره تلفنی و بررسی شرایط شما جهت مهاجرت کاری به کشور آلمان کلیک کنید

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

دسته بندی مقالات

مقالات پیشنهادی