این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد گروه مهاجرتی دیاکو کاملا محفوظ می باشد

کاریابی پس از تحصیل

کاریابی پس از تحصیل
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/06/01 0 نظر
در این مقال می پردازیم به:

کاریابی پس از تحصیل در آلمان

نحوه اخذ اقامت آلمان پس از فارغ التحصیلی

فارغ التحصیلان دانشگاهی می توانند با اطمینان از فرصت های شغلی کشور آلمان برای زندگی آینده خود برنامه ریزی کنند. فرصت های شغلی کشور آلمان و کمک ها دولتی برای فارغ التحصیلان در پیدا کردن شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود می تواند آینده خوشی را برای دانشجویان تضمین کند.

مجوز اقامت برای یافتن شغل در فرصت های شغلی کشور آلمان

شما برای یافتن شغل مورد علاقه خود در میان فرصت های شغلی کشور آلمان باید مراحلی را بگذرانید که کار بسیار پیچیده ای نیست. دولت آلمان کمک های بسیاری را برای جذب فارغ التحصیلان در شغل مورد علاقه شان به آنها می کند.

اولین مرحله پیش روی شما برای یافتن شغل در میان فرصت های شغلی کشور آلمان گرفتن اجازه اقامت است. با توجه به قوانین دولت آلمان این کار خیلی سخت نیست و شما میتوانید برای بهرمندی از یک مجوز اقامت 18 ماه به اداره پذیرش اتباع خارجه (Ausländerbehörde) برای پیدا کردن کار مناسب با قابلیت هایتان درخواست دهید.

شما می توانید هر کاری برای تامین نیاز های زندگیتان در جهت پیدا کردن شغل مورد نظر خود از میان فرصت های شغلی کشور آلمان در مدت این 18 ماه انجام دهید. برای دریافت این مجوز اقامت 18 ماهه شما می توانید بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه اقدام کنید. البته باید به این نکته اشاره کرد که اگر شما بتوانید در حین مراحل فارغ التحصیلی خود بتوانید از میان فرصت های شغلی کشور آلمان برای خود شغلی مرتبط با رشته خود پیدا کنید نیاز به انجام این مرحله نیست.

برای صدور این مجوز اقامت شما نیاز به مدارک زیر دارید:

گذرنامه

مدرک دانشگاهی شما از کشور آلمان

گواهی بیمه درمانی

گواهی اثبات مرجع حمایت مالی (به این معنی که باید مدرکی داشته باشید که تا زمان پیدا کردن شغل از میان فرصت های شغلی کشور آلمان قادر به پرداخت هزینه های معیشتی خود هستید)

البته بهتر است برای اطلاع دقیق تر به اداره پذیرش اتباع خارجی مراجعه کنید. بعد از پیدا کردن شغل خود در میان فرصت های شغلی کشور آلمان شما می توانید نسبت به تغییر مجوز اقامت خود اقدام کنید.

 

آژانس کاریابی محلی

جستجوی کار و فرصت های شغلی کشور آلمان چگونه می باشد؟

دومین مرحله پیش روی شما پیدا کردن شغل است.دولت آلمان تقریباً راه های زیادی را برای کمک به شما برای یافتن شغل مورد نظرتان از میان فرصت های شغلی کشور آلمان قرار داده است.تقریباً تمام دانشگاه های آلمان برای یافتن شغل به فارغ التحصیلان خود خدماتی را ارائه می کنند. این خدمات به صورت سمینارهایی برای ارائه مهارت ها و اعتماد به نفس است. همچنین برخی از دانشگاه ها برای مشاوره دادن به فارغ التحصیلان خود برای انتخاب از میان فرصت های شغلی کشور آلمان به طور مستقیم و خاص با آژانس کاریابی محلی (lokale Arbeitsagentur) همکاری میکنند.

آژانس کاریابی محلی کمک شایانی را به فارغ التحصیلان دانشگاهی در یافتن فرصت های شغلی کشور آلمان می کنند. پس ثبت نام در آنها می تواند یک ایده خوب برای شما باشد با این کار شما میتوانید به مرکز اطلاعات حرفه ای آژانس (Informationszentrum der Agentur) دسترسی داشته باشید.

راه دیگری که در پیش روی شماست تا شغل مناسب خود را در میان فرصت های شغلی کشور آلمان بیابید ارسال مشخصاتتان به مرکز Bundesagentur für Arbeit است. این مرکز پروفایل و رزومه شما را در اختیار کارفرمایان می گذارد تا آنها با توجه به تخصص مورد نیاز خود با شما تماس بگیرند. همچنین شما می توانید برای یافتن شغل به روزنامه ها و اینترنت مراجعه کنید و از میان فرصت های شغلی کشور آلمان که تعداد آنها بیشمار است برای خود شغل مناسبی را انتخاب کنید.

شما می توانید با شرکت در دوره های انترنی یا کارآموزی شرکت کنید. در این دوره ها شما با شرکت مد نظر خود آشنا می شوید و همچنین این کار می تواند برای شما یک تجربه کاری حرفه ای محسوب شود.  Bundesagentur für Arbeit یکی از جاهایی است که به شما در این زمینه می تواند کمک کند تا بتوانید در آینده شغل خود را از میان فرصت های شغلی کشور آلمان انتخاب کنید.

یکی دیگر از فرصت های شغلی کشور آلمان که پیش روی فارغ التحصیلان دانشگاهی قرار دارد راه اندازی کسب و کار شخصی برای خود است. برای این کار شما باید مجوز اقامت سه ساله از پذیرش اتباع خارجه دریافت کنید و همچنین شرکت خود را در دفتر اداری تجاری(Gewerbeamt )ثبت کنید.  اگر شما بتوانید شایستگی های خود را اثبات کنید گرفتن مجوز اقامت کار سختی نیست. در ابتدا مجوز اقامت شما به واسطه کسب و کارتان موقت است اما بعد از گذشت سه سال و موفقیت آمیز بودن کسب و کارتان شما می توانید یک مجوز اقامت دائم از کشور آلمان دریافت کنید.

از دیگر انتخاب های شما در زمینه خود اشتغالی در میان فرصت های شغلی کشور آلمان می توان به کار به عنوان یک حرفه ای مستقل اشاره کرد.

اگر می خواهید به صورت مستقل در یکی از مشاغل آزاد (freie Berufe) کار کنید، باید برای دریافت مجوز اقامت مناسب با شرایط کار در مشاغل آزاد اقدام کنید. برای انجام این کار، معمولا به ارائه رزومه خود، مدرک امتحان پایانی، شرح فعالیتی که قصد انجام آن را دارید و برنامه ریزی مالی که انجام دادید، احتیاج دارید. توصیه اکید می کنیم که از اداره پذیرش اتباع خارجی  محل خود از مدارک دیگری که شما باید ارسال کنید مطلع شوید. همانند راه اندازی کسب و کار خود، مجوز اقامت شما موقت بوده و در صورت موفقیت شما تمدید آن بلامانع می باشد.

اگر دیگر مزایای کار به عنوان یک حرفه ای مستقل به این مورد می توان اشاره کرد

شما احتیاجی به ثبت  شرکت در دفتر اداری تجاری (Gewerbeamt) ندارید. اما در هر صورت، شما موظف هستید که فعالیت خود را در اداره مالیات (Finanzamt) ثبت کنید .

چه شما از میان فرصت های شغلی کشور آلمان کار کردن به عنوان یک حرفه ای مستقل (freiberuflich) را انتخاب کنید یا کسب و کار خود  (gewerblich)را راه اندازی کنید، برای خود اشتغالی احتیاج به راهنمایی و آماده سازی کامل دارید. برای انجام این مهم بهتر است از خدمات ارائه شده توسط اتاق های بازرگانی و صنایع (Industrie- und Handelskammer, IHK) و یا شرکت های تجاری (Handwerkskammern, HWK) استفاده کنید. این مکانها بازه گسترده ای از خدمات را که از مشاوره شخصی برای موارد خاص گرفته تا طرح ریزی برای کسب و کار و طرحهای مالی را به شما برای فرصت های شغلی کشور آلمان ارائه می دهند. شما مراحل اصلی مسیر راه اندازی یک کسب و کار را می توانید در این سایت پیدا کنید:

www.existenzgruender.de

کسب و کار شخصی

ارسال درخواست برای فرصت های شغلی کشور آلمان

وقتی از بین فرصت های شغلی کشور آلمان شغل مناسب خود را پیدا کردید باید بدون فوت وقت برای همکاری با  آن شرکت یا مجموعه درخواست خود را ارسال کنید. به طور معمول در کشور آلمان و بیشتر کشور های اروپایی شما باید برای درخواست همکاری، برگه درخواست چاپ شده را در یک پوشه مخصوص درخواست قرار داده و از طریق پست یا به عنوان یک فایل PDF از طریق ایمیل به آن شرکت یا مجموعه ارسال کنید. در هر صورت، باید در نظر داشته باشید که درخواست شما باید شامل اطلاعات و اسناد زیر باشد:

نامه انگیزشی : در نامه انگیزشی تان شما اولین تصور از خودتان را به شرکت مخاطب می دهید. در این نامه شما توضیح می دهید که چرا شما به این کار علاقه مند هستید و نقاط قوت خود را بیان می کنید. در این نامه، سعی کنید به صورت قانع کننده خود را متمایز از دیگر درخواست کنندگان توصیف کنید.

رزومه (CV): در رزومه خود، شما باید زندگی حرفه ای و شخصی خود را از ابتدا تا هم اکنون توصیف کنید. لازم نیست که رزومه به صورت کامل نوشته شود و شما می توانید مهمترین اطلاعات خود را جدول وار بیان کنید. در آلمان اغلب انتظار می رود که متقاضیان عکس خود را نیز در رزومه به کار برند.

در آخر فراموش نکنید که راه های تماس با خودتان را نیز با درخواست خود ارسال کنید که در صورت نیاز آن شرکت و مجموعه بتواند با شما ارتباط برقرار کند.

مجوز اقامت برای فرصت های شغلی کشور آلمان

بعد از پیدا کردن شغل مورد نظر خود از میان فرصت های شغلی آلمان شما می توانید اقدام به دریافت مجوز اقامت خود کنید. این مجوز می تواند مجوز اقامت برای کشور آلمان و یا کارت آبی اتحادیه اروپا باشد. بسته به انتخاب شما این موارد دارای شرایط گوناگونی هستند ولی هر دو آنها برای شما مفید خواهند بود.

اگر قصد دارید بعدا در یک کشور عضو اتحادیه اروپا زندگی و کار کنید، کارت آبی اتحادیه اروپا ممکن است برای شما از مجوز اقامت آلمان مفیدتر باشد. در هر صورت انتخاب مجوز اقامت و مفید بودن آن بستگی زیادی به شرایط شما دارد. پیشنهاد میکنیم در هنگام درخواست، حتماً از مشاورین گروه مهاجرتی دیاکو کمک بگیرید.

بهتر است به این نکته اشاره کنیم که حتی اگر شما از میان فرصت های شغلی کشور آلمان یک شغل پاره وقت را انتخاب کنید هم این مجوز اقامت می تواند به شما تعلق بگیرد. فقط باید این نکته را مورد توحه قرار دهید که حقوق این شغل باید بتواند مسائل معیشتی شما را مورد پوشش قرار دهد. البته باید بگوییم که این امر کاملا به تصمیم مقامات مهاجرتی بستگی دارد.

مجوز اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا که به شما اجازه می دهد تا استخدام شوید، ابتدا برای مدت محدودی صادر می شود. شما پس از گذشت دو سال از دریافت مجوز اقامت و یا کارت آبی اتحادیه اروپا اگر به اقامت در آلمان تمایل دارید و شغل خود را حفظ کرده باشید می توانید به راحتی برای تبدیل اقامت خود به دائم درخواست دهید.

از مزایای کارت آبی اتحادیه اروپا برای اقامت و فرصت های شغلی کشور آلمان به این مورد می توان اشاره کرد که با این کارت شما می توانید به مدت 12 ماه در خارج از کشور باقی بمانید و کارت آبی شما باطل نگردد. این در حالی است که این مدت برای مجوز اقامت آلمان شش ماه است.

به هر حال، توصیه می شود قبل از ترک کشور آلمان برای مدت زمان طولانی با اداره پذیرش اتباع خارجی صحبت کنید. اگر شما قصد دارید بیش از دوازده یا شش ماه در خارج از کشور آلمان صرف کنید، باید از اداره پذیرش اتباع خارجی کسب مجوز کنید. بدون این مجوز، شما نمی توانید دوباره وارد آلمان شوید.

فرصت های شغلی کشور آلمان برای فارغ التحصیلان دکتری

شما با مدرک دکتری می توانید از فرصت های شغلی کشور آلمان که تعداد زیادی هم دارند بهرمند شوید. اگر قصد دارید یک حرفه علمی در یکی از دانشگاههای آلمان یا یک موسسه پژوهشی دنبال کنید و از یک کشور دیگری آمده اید، تمام کاری که باید انجام دهید این است که اجازه اقامت خود را در اداره پذیرش اتباع خارجی محل خود تمدید کنید. برای انجام این کار شما به مدرک تحصیلی تان احتیاج خواهید داشت.

علاوه بر مدرک تحصیلی تان شما باید قادر به ثابت کردن این باشید که دارای بیمه سلامتی مناسب هستید و این که از پس مخارج روزانه خود بر می آیید. در اینجا مثل مراحل قبل مجدد یادآور می شویم و توصیه اکید می کنیم که در مورد مدارکی که باید همراه خود ببرید از اداره پذیرش اتباع خارجی حتما سوال کنید.

 

 

معرفی برخی سازمان ها برای استفاده شما از فرصت های شغلی کشور آلمان

 

در این قسمت ما به شما سازمان هایی را معرفی می کنیم که در زمینه معرفی شما به فرصت های شغلی کشور آلمان فعالیت می کنند.

سازمان دانشجویان بین المللی (AIESEC)

بزرگترین سازمان دانشجویان بین المللی کشور آلمان، با برگزاری جلسات منظم با شرکت ها در دانشگاه های آلمان در معرفی دانشجویان به فرصت های شغلی کشور آلمان قدم بزرگی را بر می دارد.. این ساز مان به شما این شانس را میدهد که با حضور در جلسات متعددی که با حضور کار فرمایان شرکت ها برگزار می شود خودتان را به آنها معرفی کنید. نمایندگان سازمان دانشجویان بین المللی AIESEC در 50 دانشگاه آلمان حضور دارند و فعالیت می کنند.

سازمان دانشجویان بین المللی

شبکه اجتماعی (Alumniportal Deutschland)

Alumniportal Deutschland یک شبکه اجتماعی رایگان است که توسط دولت آلمان اداره می شود. این پورتال نه تنها به شما فرصتی برای برقراری ارتباط با هم دانشگاهیان سابق خود و ایجاد شبکه ارتباطی خود را می دهد، همچنین به شما اجازه می دهد که پروفایل شغلی خود را برای ارائه به فرصت های شغلی کشور آلمان و دیگر نقاط جهان بسازید.

اداره پذیرش اتباع خارجی Ausländerbehörde

اداره پذیرش اتباع خارجی محلی شما پس از اتمام تحصیلاتتان اطلاعاتی درباره حقوق اقامت و فرصت های شغلی کشور آلمان ارائه می دهد و توضیح می دهد که کدام مقررات مربوط به شما است. شما در وب سایت www.bamf.de نزدیک ترین اداره پذیرش به خودتان را پیدا خواهید کرد. همچنین بعضی از دفاتر محلی خود دارای وب سایت هستند.

آژانس کاریابی فدرال Bundesagentur für Arbeit

آژانس کاریابی فدرال لیست گسترده ای از فرصت های شغلی کشور آلمان را ارائه می دهد که براساس بخش  طبقه بندی می شوند. این شامل پورتال هایی مخصوصا برای فارغ التحصیلان مهندسی و فناوری اطلاعات، و همچنین برای پزشکان بخش سلامت است.

شما می توانید در سایت www.arbeitsagentur.de عضو شوید و فرصت های شغلی و دوره های کارآموزی را جستجو کنید و از میان هزاران فرصت شغلی کشور آلمان یکی را انتخاب کنید.

وزارت امور اقتصادی و انرژی فدرال

وزارت امور اقتصادی و انرژی فدرال یا به اختصار (BMWi)، اطلاعات جامع درباره حقوق اقامت ارائه می دهد.  از دیگر اقدامات این اداره می توان به برنامه کمک مالی EXIST برای شروع کسب و کار دانشجویان، دانش پژوهان و فارغ التحصیلان دانشگاه برای راه اندازی شرکت های فناوری دارای دانش حرفه ای (knowledge-intensive technological companies) اشاره کرد.

همچنین این اداره دارای درگاههای اطلاعاتی در زمینه راه اندازی کسب و کار در آلمان است. و شما می توانید راهنمایی های ویژه ای برای زنان که مایل به راه اندازی کسب و کار خود هستند را در اینجا پیدا کنید. همچنین BMWi با همکاری دیگر شرکای کاری خود، اقدام به راه اندازی وب سایتی به زبان آلمانی کرده است که در این وب سایت اطلاعات بسیار مفیدی برای علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی در فرصت های شغلی کشور آلمان را می توانید بدست آورید.

سرویس تبادل آکادمیک آلمان

سرویس تبادل آکادمیک آلمان اطلاعات دقیقی در مورد تحصیل و فرصت های شغلی کشور آلمان برای فارغ التحصیلان فراهم می کند. به علاوه ، شما می توانید در مورد برنامه های بورس تحصیلی به طور مستقیم در صفحات وب DAAD و برای پیشنهادات موجود در مورد حمایت مالی مطالعات دکتری خود جستجو کنید.

اتاق بازرگانی و صنایع

اتاق بازرگانی و صنایع کشور آلمان می تواند کمک زیادی به شما در جهت انتخاب شغل مناسب خود از میان فرصت های شغلی کشور آلمان بکند. در کشور آلمان اتاق بازرگانی و صنایع هموار از کار آفرینان جدید با طرح های زیادی حمایت کرده است. شما می توانید برای راه اندازی یک کسب و کار جدید در کشور آلمان از کمک های این سازمان بهرمند شوید.

انجمن بین المللی تبادل تجربیات دانشجویان

IAESTE ، انجمن بین المللی تبادل دانشجویان برای تجربه فنی، کاریابی برای دانشجویان علوم مهندسی و علوم طبیعی و دانشجویان کشاورزی و جنگلداری را سازماندهی می کند. و به دانشجویان در یافتن شغل مورد علاقه خود در میان فرصت های شغلی کشور آلمان کمک می کند.

مرکز مشاوره  Zentralverband des Deutschen Handwerks

مرکز مشاوره ZDH برای کسانی که علاقه مند به خود اشتغالی در فرصت های شغلی کشور آلمان هستند، برنامه های حمایت مالی زیادی دارد. این مرکز همچنین آموزش و اطلاعات لازم در خصوص شروع کسب و کارتان در آلمان را در اختیار شما قرار می دهد تا راحت تر بتوانند فرصت های شغلی کشور آلمان را توسعه بدهید.

 

مشاوره تلفنی

جهت مشاوره تلفنی و بررسی شرایط شما جهت مهاجرت کاری به کشور آلمان کلیک کنید

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

دسته بندی مقالات

مقالات پیشنهادی